- Rok 2025 v 5 bodoch. Tu sú kľúčové nástrahy kyberbezpečnosti
- Sme frustrovaní z hesiel. Pozdávajú sa vám passkeys?
- 75 centov sú náklady na kybernetický útok!
- Ľudská prevádzka na internete klesá. „Zlé“ boty tam majú čoraz viacej práce
- Pohovorme si o tom, ako softvér sleduje zamestnancov. Téma je to delikátna
- Únia zvyšuje požiadavky v kybernetickej bezpečnosti. Už teraz ukázala záťažové testy a simuláciu incidentu na európskej úrovni
- Úniky údajov v zdravotníctve? Kybernetické útoky, ale aj neporiadok
- Je tu škandál s mega únikom údajov. Vynára sa hrozivé podozrenie
- Kybernetický zločin mení usporiadanie sveta. Tieto trendy si pamätajte
- Bezpečnostné agentúry bijú na poplach. AI boostuje kyberzločin nečakaným spôsobom
- Postkvantové šifrovanie už teraz? A v našom smartfóne? Zajtra už bude neskoro
- Čo znamená v kyberbezpečnosti, že „obuvníkove deti chodia bosé“? Microsoft vie
- Pätica globálnych rizík to potvrdzuje: Z technológií sa stávajú – zbrane
- Prvú vládu prechádza trpezlivosť: Zákaz SIM fariem!
- Plánujete si budúcnosť? V kyberbezpečnosti sa točia veľké peniaze – ak niečo viete
- Umelá inteligencia hazarduje s vaším súkromím: Bard ide na prevýchovu
- Hackni si satelit! A ak by si na to nemal rozpočet, tak aspoň železnice
- Viete, ako si kyberzločinci vykrmujú prasiatko?
- Európski vyšetrovatelia hackli nedotknuteľnú šifrovanú sieť. Úlovok je mega
- Že je niečo šifrované, ešte to neznamená, že je to tajné
- Že online fraudy rastú, nie je prekvapivé. Pozoruhodné je, ako sa to deje.
- Médiá sa nadchýnajú útokmi, profesionáli zraniteľnosťami. Lebo o tom je kyberzločin
- Umelá inteligencia sa stále zlepšuje, lebo ju kŕmime všetci. A kyberbezpečnosť sa otriasa v základoch
- Internetové blackouty. Ďalší nový normál?
- Čo nás čaká v kyberbezpečnosti: viac útokov, umelá inteligencia a zrýchlenie
10/2023
Report bezpečnosti
Umelá inteligencia hazarduje s vaším súkromím: Bard ide na prevýchovu
Aplikácia umelej inteligencie Google Bard mala verejnú premiéru v marci a štyri mesiace nato dostala špeciálne vylepšenie. Umožňuje zdieľať konverzácie. A tu profesionáli odhalili vážnu kyberbezpečnostnú dieru.
Odkazy, ktoré mali byť súkromné, sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania Google. Akákoľvek konverzácia v Barde, ktorú zdieľate, môže byť potenciálne indexovaná vyhľadávačom Google.
Vypočujte si Report bezpečnosti, číta pre vás AI.
Dajte Bardovi pokyn „zdieľať“
Pod odpoveďou Barda je možnosť zdieľať a exportovať. Vyberiete si, čo konkrétne chcete zdieľať, či odpoveď alebo celý chat, a vytvoríte odkaz. V poslednom kroku sa rozhodnete, kde sa bude daný odkaz publikovať, či už na weboch alebo na sociálnych sieťach.
Pochopiteľne, je tu upozornenie, že ktokoľvek uvedený v odkaze si môže prečítať zdieľaný chat a dokonca v ňom aj pokračovať. Google vás zároveň stihne varovať, aby ste tam nemali citlivé informácie a že ste súhlasili so všeobecnými aj špecifickými zmluvnými podmienkami. Ruku na srdce – a kto ich detailne číta?
Odstraňovanie ešte zadrháva
Google opakovane uvádza, že tieto verejné odkazy je možné odstrániť. Experti však upozorňujú, že to nie je celkom pravda. Tieto verejné odkazy sa totiž zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania.
Ak ide o informácie na webových stránkach alebo platformách takzvaných tretích strán, je pochopiteľné, že spoločnosť Google nemôže odstrániť obsah. Problém sa tu však týka vlastnej vyhľadávacej služby Google. Tá sa plní rôznymi aj bizarným konverzáciami s umelou inteligenciou.
Ak odstránite chat v aktivite s Bardom, odstráni sa aj verejný odkaz. Každý, kto sa pokúsi otvoriť verejný odkaz, dostane informáciu, že už neexistuje. Príspevky s odkazom na weboch tretích strán sa však automaticky neodstránia. Tie je potrebné vymazať priamo tam, kde sú. Ak je tam uložená konverzácia, je potrebné ju vymazať samostatne.
Vraj opravujú
Google uvádza, že nemal v úmysle, aby sa takto zdieľané chaty objavovali vo vyhľadávaní. Aktuálne pracujú na zablokovaní ich indexovania. Nateraz používateľom odporúčajú odstrániť vytvorené odkazy manuálne v nastaveniach Barda. Neodstráni sa história aplikácie, len vytvorené odkazy a zabráni sa tak ich zobrazovaniu vo vyhľadávaní.
A pozor, to nie je všetko
V septembri prišiel Google s ďalším rozšírením. Jedným z balíka vylepšení je integrácia Barda s aplikáciami a službami Google. Bard dokáže nájsť a zobraziť relevantné informácie z nástrojov ako Gmail, Google Docs, Google Disk, Google Maps, Google Flights aj YouTube.
Skôr než začnete tieto novinky skúšať, bolo by vhodné pozrieť sa na nastavenia súkromia v aplikácii. V predvolených nastaveniach Bard ukladá každú interakciu počas 18 mesiacov. Týka sa to aj IP adresy, približnej polohy aj fyzických adries pripojených k účtu Google. Kým sú tieto nastavenia aktivované, každá konverzácia s Bardom môže byť vybraná na preskúmanie výskumníkom.
Ak nesúhlasíte s archiváciou, vypnite automatické ukladanie a vymažte všetky predchádzajúce interakcie. Ani nové konverzácie nebudú odosielané na preskúmanie. Problémom je, že už nemôžete používať žiadne z rozšírení chatbota, ktoré ho spájajú s Gmailom, YouTubom a Google Docs.
Pozerá sa Bard na vašu mailovú komunikáciu?
Google tvrdí, že je jedno, aké nastavenie súkromia máte zapnuté, pretože nedochádza k extrahovaniu obsahu z mailu ani dokumentov. Zaujímavý je však prístup k zdieľaniu polohy. V aplikácii je možnosť výberu zdieľania presnej polohy s chatbotom. Ale ak aj zdieľanie presnej polohy odmietnete, Bard stále vie, kde sa nachádzate.
Problémy so súkromím aj u susedov
Prísnejšia kontrola súkromia bola potrebná aj v prípade platformy ChatGTP po tom, čo unikla história konverzácií náhodných používateľov. Zaviedla sa teda možnosť vypnutia histórie chatu. Vypnutie údajne zabráni aj tomu, aby sa konverzácia používala na trénovanie modelov umelej inteligencie.
Ide o trochu zvláštne riešenie, pretože OpenAI bude stále ukladať konverzácie, aj keď je história chatu vypnutá. Spoločnosť ich uchováva 30 dní. Predtým ako ich trvalo vymaže, ich bude kontrolovať len v prípade potreby na monitorovanie zneužitia.
Ponaučenie. Ak ste naň neprišli dávno
ChatGTP aj Bard spracúvajú obrovské množstvo citlivých informácií. Využívanie umelej inteligencie má nepopierateľné množstvo výhod. Dôležité je však strážiť, čo všetko a najmä aké informácie zdieľame. Umelá inteligencia sa stále zlepšuje, lebo ju kŕmime všetci.
Miera ohrozenia nášho súkromia narastá s množstvom citlivých údajov, ktoré AI aplikáciám dodávame. Aj zdanlivo nevinné zdieľanie odkazov sa môže vymknúť spod kontroly.