Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

04/2022

   Report bezpečnosti

Exkurzia do sveta bezpečnostných technológií, kam nepozývajú návštevníkov často

Jasné, aj v bežnom e-shope kúpite antivírus alebo USB zabezpečené PIN kódom, ale trh bezpečnostných technológií je miliardový. Jeho hráči majú však čosi spoločné – delikátne a opatrne hovoria o riešeniach a už vôbec nechcú hovoriť o zákazníkoch. Dokonca ani nemôžu.

Takže kam idú rozpočty?

Popredná analytická spoločnosť Gartner dlhodobo monitoruje názory a trendy v IT segmente. V roku 2022 ako najdôležitejšiu uviedli IT profesionáli investíciu do kybernetickej bezpečnosti. 66 percent respondentov* nielenže uviedlo kyberbezpečnosť ako prioritu, ale ohlásilo aj zvýšenie rozpočtu.

Dopyt po robustnej ochrane a obrane rastie a trh s bezpečnostnými technológiami ho nasleduje rovnako ako portfólio riešení. Tento posun je výsledkom zmeny pracovného prostredia, rastúceho počtu útokov a obáv z potenciálnych škôd, straty dobrého mena aj z vysokých pokút súvisiacich s ochranou osobných údajov.

Hviezdna prehliadka

Trh podnikovej bezpečnosti predstavuje podľa odhadu odborného portálu eSecurity Planet 150 miliárd dolárov. Práve tento portál zostavil prestížnu dvadsiatku dodávateľov riešení kybernetickej bezpečnosti. Hodnotenie spracovali na základe ročných príjmov, miery rastu, kvality sortimentu a výskytu v prestížnych zoznamoch bezpečnostných produktov, používateľských recenzií, výsledkov nezávislých testov, správ od analytikov a financovania rizikového kapitálu.

Medzi stálice kybernetickej bezpečnosti patria značky ako Palo Alto Networks, Fortinet, Trend Micro, Rapid7, Cisco či Check Point. Nielenže odolávajú času, ale stále prichádzajú s inováciami.

Isté miesta v rebríčku bezpečnostných technológií majú IBM a Microsoft. Sú logickým výsledkom systematického úsilia, keďže dominantné korporácie si vývojom a akvizíciami vytvárajú kyberbezpečnostné riešenia pre svoje šíroké portfólio.

Ambiciózne značky rýchlo napredujú

Špecializácia svedčí kybernetickej bezpečnosti, čo dokumentuje aj medziročný 56-percentný rast CrowdStrike. Zviditeľnili v kauze SolarWinds, keď pomáhala samotnej spoločnosti zotaviť sa z úniku dát. Systémy CrowdStrike boli jedny z mála, ktoré útočníci neprekonali, a výkonný riaditeľ vtedy v prejave pripísal kus viny Microsoftu a jeho komplikovanej architektúre, ktorú nazval „zastaranou“.

Skokanom roka v tejto dvadsiatke je OneTrust, jednorožec, ktorý vyrástol na hviezdu kyberbezpečnostných startupov. Od založenia v roku 2016 sa už hrdí viac ako dvomi stovkami registrovaných patentov a rastúcou komunitou vo svete. Pozoruhodný je aj medziročný rast 42 percent značky KnowBe4, ktorá má dominantný produkt bezpečnostné hry a tréningy.

Fúzia silných bezpečnostných hráčov McAfee a FireEye vytvorila novú značku Trellix. Hneď vedľa nej sa umiestnila spoločnosť RSA, pričom obe sú vlastnené zhodným investičným fondom. Drvivá väčšina vendorov v tomto rebríčku má uvedený domicil Spojené štáty americké a jedenásť z dvadsiatich z nich bolo založených až v tomto storočí.

Okrem toho, portál eSecurity Planet udelil aj „čestné uznania“ pre vendorov, akými sú napríklad Forcepoint, Imperva, SonicWall či Micro Focus, ktorých riešenia sú rozšírené a zaslúžia si pozornosť za inovatívny prístup.

Vyššou úrovňou bezpečnosti technológií je zaradenie výrobcov na zoznamy akceptované bezpečnostnými agentúrami a alianciami. Napríklad v katalógu Agentúry NATO pre komunikáciu a informácie (NATO Communication and Information Agency – NCI Agency) je vyše dvesto výrobcov. Produkty majú rozdelené do takmer päťdesiatich kategórií, ktoré zahŕňajú antivírusy, manažment dokumentov a databáz, ich ochranu, šifrovanie či skenovanie zraniteľností a ďalšie.

Kto nešifruje, skončí

Presun do online prostredia zvýšil dopyt aj po všetkých hardvérových bezpečnostných moduloch. Tieto fyzické zariadenia poskytujú extra zabezpečenie citlivých údajov. Spravujú kryptografické kľúče pre kritické funkcie, ako je šifrovanie, dešifrovanie a overovanie, a používajú sa pre rôzne aplikácie, akými sú spracovanie platieb, podpisovanie kódu a dokumentov či overovanie a šifrovanie databáz.

Ešte pred začiatkom konfliktu na Ukrajine analytici MarketsandMarkets predpovedali, že trh s hardvérovými bezpečnostnými modulmi bude medziročne v priebehu piatich rokov rásť vyše jedenásť percent. Hodnota trhu 1,1 miliardy od roku 2021 by sa tak zvýšila až na 1,8 miliardy dolárov. Európsky trh pracuje s predpoveďou medziročného rastu až 12,5 percenta. Už v minulom roku európske krajiny totiž „spotrebovali“ 38 percent hardvérových bezpečnostných modulov.

Medzi najväčšími odberateľmi bezpečnostných modulov bude medicína, zdravotníctvo, veda a výskum, informačné technológie a telekomunikácie. V zdravotníctve sú totiž nenahraditeľné pre telematickú infraštruktúru. Musia zabezpečiť spracovanie a prenos údajov medzi lekármi, poskytovateľmi starostlivosti, nemocnicami, lekárňami a poisťovňami. Významným faktorom sa stáva aj starnutie populácie a rast počtu zariadení na monitoring vitálnych funkcií či prostredia.

Od februára dopyt po bezpečnostnom hardvéri rastie najmä v Európe a zároveň producenti narazili na nedostatok surovín a čipov. Dodacie doby sa predlžujú na 40 až 50 týždňov a zvlášť bolestivo chýbajú čipy v segmente IoT, kde sú zastavené aj celé projekty.

Kam sa upierajú očakávania

Všetky rastové rekordy sa totiž chystá prekonať bezpečnosť IoT segmentu. Globálny trh, ktorý v roku 2021 predstavoval 14,9 miliardy dolárov, exploduje do roku 2026 na 40,3 miliardy. Znamená to zložený ročný rast 22,1 percenta a zároveň silne konkurenčný a rôznorodý trh. Vychádzajme z toho, že čokoľvek, čo je pripojené k internetu, je zraniteľné voči kybernetickým útokom.

Zariadenia sa zaoberajú prenosom veľkého množstva dát, čo je z pohľadu používateľa kľúčové. Ochrana teda predstavuje rôzne inteligentné riešenia, ako je autentifikácia a správa zariadení, zabezpečenie pripojenia a prevencia straty údajov. Tieto riešenia sú integrované a poskytujú ochranu pred hrozbami v reálnom čase.

Na trhu sa presadzujú etablované bezpečnostné firmy, veľkí technologickí hráči a prevádzkovatelia, ktorí vyvíjajú vlastné riešenia, aj dravé startupy. V ponuke sú produkty pre všetky typy spotrebiteľov, či už sú to individuálni domáci používatelia, malé a stredné podniky, veľké podniky a vládne orgány. Najväčšou prekážkou rastu trhu s bezpečnosťou internetu vecí sú však samotní používatelia a nedostatok povedomia.

* Prieskum 2022 CIO a Technology Executive Survey zahŕňa 2 387 respondentov na pozícii CIO a technologických manažérov z 85 krajín a všetkých priemyselných odvetví a verejného sektora.