Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

11/2019

Report bezpečnosti

stiahnuť PDFstiahnuť PDF

Už žiadne pečiatky do pasu? Odvážna ambícia pre schengenský priestor

Hraničné priechody sa musia vyrovnávať s vysokými nárokmi na bezpečnosť a zároveň nezdržiavať.


Európsky parlament v súvislosti s nárastom migrácie a ako súčasť protiteroristických opatrení schválil v roku 2017 vznik nového systému vstupu a výstupu Entry/Exit System – EES, ktorý má zlepšiť kontrolu nad tým, kto vstupuje do schengenského priestoru. Nový európsky cestovný systém bude chrániť vonkajšie hranice od roku 2022.

Ročne prekročí vonkajšie hranice Európskej únie približne 300 miliónov osôb. Vonkajšie hranice schengenského priestoru majú dĺžku viac ako 50 000 km a hrozby, ktorým musia čeliť, sa neustále vyvíjajú. V roku 2018 bol zamietnutý vstup do schengenského priestoru viac ako 190 tisícom osôb, z toho 131-tisíc na pozemných hraniciach.

Tisícky hraničných prechodov

Schengenský priestor zahŕňa 22 členských štátov Európskej únie, Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Vonkajšie hranice schengenského priestoru majú dĺžku viac ako 50 000 km, z toho 80 percent tvoria morské a 20 percent pozemné hranice. Súčasťou hraníc sú stovky letísk, prístavov a rovnako aj pozemných hraničných priechodov.

Do nového systému EES sa budú ukladať informácie o občanoch pochádzajúcich z krajín mimo EÚ. Pri prechode vonkajších hraníc budú zaznamenané osobné údaje, čiže odtlačky štyroch prstov a snímky tváre. Tento systém nahradí označovanie pasov pečiatkami a tým by sa mal urýchliť proces prekračovania hraníc. Jednou z najťažších úloh nového systému je odhaľovanie nezákonnej činnosti bez vzniku nekonečných čakaní a oneskorení pre ostatných cestujúcich.

Biometria v službách bezpečnosti

Riešením kontrol na vonkajších hraniciach sa postupne stávajú automatizované hraničné kontroly. Implementácia automatizovaných hraničných kontrol bola spustená na medzinárodných letiskách v Nemecku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Maďarsku, Litve a na Islande. Plynulý prechod hranicami zabezpečuje viac ako 300 automatizovaných biometrických brán, secunet easygate.

Automatizovaný proces kontroly secunet easygate vyniká svojou jednoduchosťou pre cestujúcich. Systém opticky aj elektronicky kontroluje pravosť dokladu totožnosti (napr. cestovného pasu), pričom načíta biometrický obraz tváre cestujúceho z elektronického čipu v identifikačnom doklade a porovná ho s biometrickými údajmi zo živého obrazu cestujúceho. Celý proces tejto kontroly trvá iba pár sekúnd.

Bránami secunet easygates prešlo na letiskách už viac ako 75 miliónov osôb. Automatizácia kontrol prináša výhody pre všetkých zainteresovaných. Príslušníci pohraničnej stráže sa môžu sústrediť na cestujúcich, pri ktorých je potrebná hlbšia kontrola. Letiská zaznamenávajú kratšiu dobu potrebnú na vybavenie cestujúcich, a teda samotní cestujúci strávia na letiskách kratší čas.

Spolupráca technológií a systému

Nový systém EES si bude vyžadovať vybudovanie systému komplexnej kontroly a zhromažďovania biometrických údajov občanov z krajín mimo EÚ. Zmena infraštruktúry a zníženie záťaže pracovníkov pri kontrolách tak vytvára tlak na európske štáty, ktoré hľadajú efektívne riešenia. Pracovné zaťaženie je možné minimalizovať prostredníctvom automatizácie a optimalizácie procesov pri kontrolách.

Cestujúci, ktorí nevyžadujú dôkladnú hraničnú kontrolu, môžu prejsť priamo k automatizovaným kontrolám systému secunet easygates. Riešenie od spoločnosti Secunet obsahuje centrálnu serverovú infraštruktúru, ktorá poskytuje spoľahlivý, rýchly a bezpečný prístup k policajným systémom a k infraštruktúram verejného kľúča, čo zaručí komplexné a bezpečné overenie a autentifikáciu dokumentov. S podporou technológií secunet sa takto hranice schengenského priestoru menia na biometrické s vysokým stupňoch ochrany dát.