Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

07/2019

Report bezpečnosti

stiahnuť PDFstiahnuť PDF

Hrozba štátom financovaných hekerov sa zvyšuje, majú na svedomí 23 percent všetkých dátových únikov vo svete*. Čo s tým?

  • Rok takmer vojnový 
  • Ako svetoví lídri upratujú domácu kybernetickú bezpečnosť 
  • Prečo a komu najčastejšie kradnú dáta

Prvý polrok 2019 v kybernetickej bezpečnosti by sa dal označiť ako vojnový. V máji sa totiž prvýkrát v histórii stalo, že odpoveďou na kybernetický útok bolo bombardovanie. Izrael zlikvidoval ústredie vojenskej výzvednej služby Hamasu v Palestíne.

Takže júnový kybernetický útok Spojených štátov na iránske raketové základne po eskalácii napätia v regióne už komentovali svetové médiá ako štandardnú high-tech formu odvety. Posilnilo to verejné diskusie o vojne, ktorá môže ochrániť viacej civilistov. Žiaľ, vzhľadom na prepojenosť systémov nemôže.

Ako svetoví lídri upratujú domácu kybernetickú bezpečnosť

V súvislosti s presunom agresívnych útokov do oblasti dát a technológií prechádza bezpečnosť vládnych systémov akútnou revíziou. Výsledok vyšetrovania, ktorý nariadila vo vybratých rezortoch vláda Spojených štátov a bol publikovaný v júni, šokoval členov bezpečnostnej komisie aj obyvateľov – chýbajúce hardvérové vybavenie, nedostatočná aktualizácia zariadení zapojených do siete a diery v ochrane. Rezort školstva, ktorý zastrešuje všetky typy vzdelávacích inštitúcií a informácie o študentoch, mal takú chabú sieť, že sa do nej mohli pripájať neautorizované zariadenia na 90 sekúnd. Až neuveriteľne pôsobí správa, ktorá tento problém identifikovala už v roku 2011.

Vláda Spojeného kráľovstva ide ďalej a je veľkorysá – zriadila webovú stránku, ktorá je určená širokej verejnosti, občanom, rodinám, živnostníkom, malým aj veľkým firmám, verejnej správe aj profesionálom. Webová stránka nazvaná podľa jednotky The National Cyber Security Centre poskytuje praktické rady, upozorňuje na diery v aplikáciách a aktuálne záplaty a firmy si môžu svoju kybernetickú bezpečnosť otestovať.

Iba pre informáciu, webová stránka funguje od roku 2016 a motivuje používateľov rôzneho vzdelania aj IT zručnosti chrániť všetky zariadenia, ktoré používajú, a svoje dáta. Na rozdiel od veľkej časti edukačných stránok, ktoré sa zriadia v návale eufórie a potom niekde živoria, NCSC spracováva z verejne dostupných zdrojov pravidelný týždenný report a posiela ho záujemcom.

Prečo a komu kradnú dáta

*Správa o vyšetrovaní únikov dát zostavená firmou Verizon za rok 2019 (Data Breach Investigation Report – DBIR) jasne ilustruje, o čo sa snažia najväčší pôvodcovia kybernetických hrozieb a na koho sa pravdepodobne zamerajú v blízkej budúcnosti.

  • Najväčším motivátorom dátových únikov zostáva snaha o finančný zisk (71 %)
  • Hlavným motivátorom pri štvrtine dátových únikov je špionáž
  • Tretine únikov (32 %) predchádzal phishing
  • Viac ako polovicu únikov (56 %) sa podarilo odhaliť až po niekoľkých mesiacoch
  • Vydieračský softvér zostáva veľkou hrozbou a predstavuje druhý najčastejší druh odhaľovaného malvéru
  • Manažéri sa čoraz častejšie stávajú terčom „sociálneho inžinierstva“ a útokov, ako je phishing alebo BEC (Business Email Compromise)
  • Malvér zameraný na ťažbu kryptomien je zodpovedný len za menej ako 5 % dátových únikov, takže aj napriek veľkej publicite tento typ malvéru v správe nefiguruje ani v prvej desiatke
  • 60 miliónov záznamov uniklo pre zlú konfiguráciu virtuálnych priestorov cloudových služieb
  • 43 % únikov dát bolo v malých firmách
  • Pokračuje pokles únikov dát na kartových platobných termináloch
  • Hrozba hacktivistov zostáva nízka a zvýšenie útokov hacktivistov v správe DBIR z roku 2012 bolo zrejme len dočasným javom